Безплатна доставка за поръчки над 200лв.
Close
(0) продукта
Няма продукти в кошницата.
Каталог
    Filters
    Preferences
    Търси

    На лов в България през зимните месеци. Какви са особеностите?

    На лов в България през зимните месеци. Какви са особеностите?

    Ловът на дребен и едър дивеч в България е хоби на голям брой хора. Страната ни е домакин и на ловци от много други държави, заради благоприятните условия за лов, които предоставя. Важно е да знаем какви са особеностите на лова в България, как се ловува през зимния сезон и с това какво казва календарът за ловуване. Всеки ловец трябва да е наясно също със сроковете, изискванията, позволеният дивеч за ловуване и не на последно място със закона за лова, за да може освен приятен и полезен, той да е законосъобразен заради избягването на санкции и поддържането на ловната среда в добро състояние. Разбира се, доброто ловно облекло е важно за ловците, а през зимния сезон освен съобразено с особеностите на самия лов, то трябва да бъде достатъчно топло, за да позволи качествен лов по време на ниските температури. В онлайн магазините ще намерите зимно ловно облекло, съобразено с нуждите на всеки, чието хоби е качественият лов.

     

    Ловът в България през зимния сезон

    Ловът на дивеч в България през зимния сезон има своите особености. Важно е да се отбележи, че той винаги трябва да се практикува според календара и закона за ловуване. Преследване и обстрелване на дивеч е позволено само в обособените за това земи и водни басейни, в които пребивава той. Те са напълно отдалечени от населените места. Освен това трябва да сме наясно, че ловът в резервати и национални паркове е строго забранен. През зимата може да бъдат ловувани голяма част от видовете дребен дивеч, било то бозайници или птици и също така много от видовете, определени като едър дивеч. Зимният сезон е времето когато освен да ловуват, ловците трябва и да се погрижат за дивеча, за да опазят популацията му. Хиляди хранилки биват поставяни от ловците в горите през зимата и за някои видове те полагат специални грижи.

     

    Ловен календар 

    Ловният календар на България включва най-общо информация за сроковете, в които е разрешено ловуването на различните видове дивеч. Обикновено сезонът стартира в края на лятото, но ловуването на различен дивеч е определено от календара, като някои видове могат да бъдат ловувани само през студените месеци, тоест от краят на есенния до началото и средата на зимния сезон.

     

    Какви са сроковете и какво може да се ловува през зимата?

    Сроковете за ловуване са описани в календара и са специфични за видовете дивеч. Бозайниците, които са част от дребния дивеч и могат да бъдат ловувани през зимата са див заек, катерица, ондатра и нутрия. Чакалът, който се води като вреден дивеч, може да бъде ловуван целогодишно, а групово през месеците януари и февруари. Язовецът пък може да бъде преследван и отстрелван от август до края на февруари. 

    Част от дребния дивеч да и птиците. Тези, които могат да бъдат подложени на лов през студеният зимен сезон са различни видове патици, колхидски фазан, ловен фазан, яребица, планински и тракийски кеклик, пъдпъдък, токачка, гривяк, гургулица, лятно и зимно бърне, бекас и бекасина, и други. Периодите варират от месец октомври чак до края на февруари, като някои от птиците за лов са фермерски произведени.

    Едрият дивеч включва видове елени, свине, муфлони, сърни. Вълкът също е включен в тази ловна категория като той може да бъде под прицел на ловците целогодишно, според сроковете за ловуване. Така например, през зимният период - от септември до февруари, могат да бъдат ловувани благородни елени, муфлони, елен лопатар и диви свине по време на групов лов. 

     

    Изисквания за лов

    В България, ловният туризъм е широко разпространен, но не всеки, който реши може да отиде в гората с ловна пушка и да лови животни. На първо място, всеки желаещ трябва да стане част от ловна дружина и да се запише на курс по безопасно боравене с огнестрелно оръжие. Членуването в ловно сдружение е задължително условие заедно с полагането на изпити след курса и взимането на разрешително за използване на оръжие, както и гарантирането, че желаещият да бъде ловец няма проблеми с психическото си здраве. Всеки ловец, трябва да е наясно какви оръжия могат да бъдат използвани, как и къде. Например автоматичните оръжия са напълно забранени и не могат да бъдат носени заредени в населено място. 

    Индивидуалното ловуване трябва да бъде разрешено от председателя на ловното сдружение, а едрият дивеч може да бъде преследван само по време на този тип лов. Има някои излючения, при които групов лов се извършва по време на преследване на едър дивеч, а пък самият тип ловуване се случва само по време на празници и почивни дни. 

    Важно е да знаем, че всеки ловец трябва да има заплатен ловен билет, определен от Закона за лова и опазване на дивеча. 

     

    Закон за лова

    Ловният туризъм в България не зависи само от разрешителните и ловните билети на ловците. За правилното му изпълнение се грижи главно Законът за лова и опазване на дивеча. Законът уточнява ясни регулации за собствеността, опазването и управлението на дивеча, за организацията на ловното стопанство и определя какво означава правото на лов и търговията с дивеч и продуктите от него. 

     

     

    Коментари
    22.2.2024 г. 23:03
    7way Wiring
    Добави коментар